CAMİYE GİRME VE OTURMA ADABI

18.09.2023
385

Camiye girme ve oturma adabları nelerdir? Camiye nasıl girilir? Camiye girişte nelere dikkat edilmeli? Camide nasıl oturulması gerekiyor? Camide namazdan önce nasıl beklenmeli? Camideyken yapılmaması gereken davranışlar nelerdir? Cuma namazında ne yapılmaması gerekiyor? Camiye girme ve oturma adabları hakkında Resulullahın söylemiş olduğu hadisi şerifler şunlardır;

  • Resulullah (sav) buyurdular ki: “Birinizin Harre’nin sırtında namaz kılması, onun için cuma günü oturup oturup da imam hutbeye başlayınca gelip cemaatin omuzlarını yararak cemaate katılmasından hayırlıdır.”  (Muvatta, Cuma 18, (1, 110))
  • Tirmizi’de Mu’az İbnu Enes’ten merfu olarak şu rivayet kaydedilmiştir: “Cuma günü kim cemaatin omuzlarını yararak ilerlerse cehenneme bir köprü ittihaz olunur.”  (Tirmizi, Salat 369, (513))
  • Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sizden kimse, cuma günü kardeşini kaldırıp sonra da yerine oturmasın. Lakin: “Açılın” desin.”  (Müslim, Selam 27-30, (2178))
  • İbnu Ömer (r.a)’i işittim, diyordu ki: “Resulullah (sav) kişinin bir başkasını kaldırarak yerine oturmasını yasakladı.” Nafi’ye: “Bu yasak cumaya mı mahsus?” diye soruldu. “Cuma ve diğer günlerde!” diye cevap verdi.  (Buhari, Cuma 20, İsti’zan 31,32, Müslim, Selam 28, (2177))
  • Resulullah (sav), cuma günü imam hutbe verirken hubve tarzında oturmayı yasakladı. (Ebu Davud, Salat 234, (1110), Tirmizi, Salat 370, (514))
  • Hazreti Muaviye (r.a) ile Beytul-Makdis’te hazır oldum. Bize Cuma kıldırdı. Baktım ki, mescitte bulunanların çoğu Resulullah (sav)’ın ashabı idi ve imam hutbe verirken ihtiba ederek oturmuşlardı. (Ebu Davud, Salat 234, (1111))
  • Resulullah (sav)’ın cuma günü minbere çıkınca: “Oturunuz!” dedi. Bunu İbnu Mes’ud Radıyallahu Anh işitince olduğu yerde oturdu, tam mescidin giriş kapısının üstüydü. Resulullah (sav) onu bu halde gördü ve: “Gel! Ey Abdullah İbnu Mes’ud!” buyurdu. (Ebu Davud, Salat 226, (1091))
  • Resulullah (sav) buyurdular ki: “Cuma günü biriniz mescitte uyuklayacak olursa oturduğu yeri değiştirsin.” (Ebu Davud, Salat 239, (1119), Tirmizi, Salat 379, (526))
  • Resulullah (sav)’ın mescidinde kılınan cumadan sonra ilk kılınan cuma namazı, Bahreyn köylerinden olan Cuvasa’daki Abdü’l-Kays mescidinde kılınan namazdı. (Buhari, Cuma 11, Ebu Davud, Salat 216, (1068))
YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.