KADINLAR ARASINDA ADALET

18.06.2024
20

Kadınlar Arasında Adalet nedir? Kadınlar Arasında Adalet ‘in dindeki yeri nedir? Kadınlar Arasında Adalet ile ilgili Resulullah’ın söylediği hadisler şunlardır;

  • Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kimin iki hanımı olur ve aralarında adaletli davranmazsa kıyamet günü (vücudunun) yarısı düşük olarak gelir.” [Diğer bir rivayette “Bir tarafı eğri (mefluç) olarak “denmiştir.]  Ebu Davud, Nikah 39, (2133), Tirmizi, Nikah 42, (1141), Nesai, İşterü’n-Nisa 2, (7, 63)
  • Resulullah (sav) gece taksiminde adalete riayet eder ve derdi ki: “Ey Allah’ım! Bu taksim benim iktidarımda olanla yaptığım bir taksimdir. Senin muktedir olup benim muktedir olmadığım şeyden dolayı beni levmetme!” Benim muktedir olmadığım dediği şeyle kalbi kastederdi. Ebu Davud, Nikah 39, (2134), Tirmizi, Nikah 42, (1140), Nesai, İşretü’n-Nisa 2, (7, 64)
  • Sevde Bintu Zem’a , gününü Aişe’ye hibe etti. Böylece Resulullah (sav) Aişe’ye iki gün ayırıyordu. Bir kendi günü, bir de Sevde’nin günü. Buhari, Nikah 98, Müslim, Rada 47, (1463)
  • Resulullah (sav) hastalandığı zaman kadınlarını çağırdı, yanında toplandık. “Ben sizleri teker teker dolaşacak durumda değilim. Uygun görürseniz Aişe’nin yanında kalmama müsaade edin, orada kalayım” buyurdular. Kadınlar da kendisine izin verdiler. Ebu Davud, Nikah 39, (2137)
  • Resulullah (sav)’ın yanında dokuz hanım vardı. Kadınlara uğrama işini sıraya koyunca, birinci kadına ikinci bir uğrayışı dokuz gün sonra oluyordu. Kadınlar, her akşam, Resulullah’ın o gün geleceği odada toplanıyorlardı. (Bir gün) toplanma akşam, yeri Hazreti Aişe’nin odasıydı. Zeynep gelmişti. Resulullah ona elini uzattı. Hazreti Aişe: “Bu Zeyneb’tir, (bilmiyor musun)?” dedi. Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) da elini geri çekti. Derken Hazreti Aişe ile Hazreti Zeyneb birbirlerine çıkıştılar. Karşılıklı çekişme birbirlerinin yüzüne toprak atmaya kadar gitti. (Bu esnada mescidde) ikamet getirildi. Bu sırada Hazreti Ebu Bekir geçiyordu, onların seslerini işitti. “Ey Allah’ın Resulü! Çık ve şunların ağızlarına toprak saç!” dedi. Resulullah (sav) çıktı. Müslim, Rada 46, (1462)
  • Resulullah (sav), hanımlarına gece ve gündüzleyin aynı saatlerde ziyarette bulunurdu. Onlar on bir tane idiler. Enes’e: “Buna takat getirebiliyor muydu?” denmişti. O: “Biz ona otuz kişinin gücü verildiğini konuşurduk” diye cevap verdi. Buhari, Gusl 12, Nesai, Nikah 1, (6, 53, 54)
  • Bakire, dul üzerine nikahlanırsa, bakirenin yanında yedi gün kanaması, sonra taksimat yapılarak sıraya konması, dul nikahlandığı zaman, yanında üç gün kalıp sonra taksimat yapılıp sıraya konması sünnettir. Buhari, Nikah 100, 101, Müslim, Rada 44, (1461), Muvatta, Rada 15, (2, 530), Ebu Davud, Nikah 35, (2124), Tirmizi, Nikah 41, (1139)
  • Resulullah (sav) Safiyye Radıyallahu Anh’yi aldığı zaman yanında üç gece ikamet etti. Safiyye dul idi. Ebu Davud, Nikah 35, (2123)
  • Ebu Bekr İbnu Abdurrahman, Ümmü Seleme ’den anlatıyor: “Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) benimle evlendiği zaman, yanımda üç gün ikamet etti ve dedi ki: “Sana ehlinden bir tahkir söz konusu değil. Dilersen senin yanında yedi gün ikamet ederim. Ancak seninle yedi gün kalırsam diğer hanımlarımın yanında da yedi gün kalırım.” Müslim, Rada 41, (1460), Muvatta, Nikah 14, (2, 529), Ebu Davud, Nikah 35, (2122)
YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.