Soru: Evlilikten Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

23.02.2024
138

Evlilikten Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

Yaşadığımız asırdan dolayı evlilik belki de korkunç geliyordur kimimize. Evlilik süreci herkes için güzel gitmeyebilir. Örneğin boşanma, geçimsizlik çoğu insanın yaşadığı durumlar. Lakin biz nasıl ki namazı yanlış kılan birini görünce namazdan uzaklaşmıyorsak, tesettürü yanlış kullanan birini görünce tesettürü bırakmıyorsak aynen öyle de evliliği güzel gitmeyen ve bu yolda sorun yaşayanların görüp evlilikten uzaklaşmamalıyız. Evlilik ibadet olarak görülmeli, ve olumsuz örnekler yüzünden evlilikten kaçmamalıyız. Evlilik dinimiz için çok önemlidir. Hem dünya hayatını hem ahiret hayatını etkiler.

Evlilikle ilgili Efendimizin pek çok hadisi var, bunlardan birisi: “ Kişi evlendiği zaman dininin yarısını korumuş olur. Geriye kalan yarısı içinde Allah’a karşı gelmekten sakınsın.” (Heysemi Mecme’u’z Zevaid No 7310)

Yani tüm meselemiz iman ve yarısını kurtarmak için de bu dünya da evlilik gerekiyor. Buradaki evlilik İslami çerçevede olmalı, yoksa birbirlerini günaha teşvik eden eşler bu müjdeye nail olamazlar. Biz Allah rızası için evlilik niyetinde olmalı ve Allah’ın razı olacağı bir yuvaya sahip olmak için evlilik öncesinde hazırlıkları yapmalıyız. Bunun yanında eşinizi dini hassasiyetlerine göre seçmeli evlilik öncesi görüşmeler de Allah’ın koyduğu kurallara göre hareket etmeliyiz.

YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.