Soru: Tesettüre Girmek İstiyorum Ya Açılırsam?

16.06.2024
21

Tesettüre Girmek İstiyorum Ya Açılırsam?

Tesettüre girmek istiyorsun ve korkuların var; “Ya açılırsam ya çevrem tepki gösterirse” diye.

Bu sözlerin hiçbir kıymeti yok. Bizim tesettüre girmek istememizi Allah istiyorsa konu kapanmıştır. Biz birinin sözünü dinleyeceksek eğer bunlar çevremizdeki insanların değil Allah’ın sözleri olmalı. Çünkü Rabbimiz bizi yaratandır, bizi en iyi şekilde bilendir şüphesiz.

Teslimiyetin güzel örneklerinden olan Üstadın güzel sözünü örnek verecek olursak: Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok. Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok. O razı olduktan ve kabul ettikten sonra, isterse ve hikmeti iktiza ederse, sizler istemek talebinde olmadığınız halde, halklara da kabul ettirir, onları da razı eder. Onun için, bu hizmette, doğrudan doğruya, yalnız Cenâb-ı Hakkın rızasını esas maksat yapmak gerektir.

Bizlerde bu eminlikte olursak yani; “Allah razı olsun bütün dünya küsse ‘de önemi yok” başımıza ne gelirse gelsin dimdik durmayı bilecez. Emin adımlarla yolumuza devam edecez. Bizler tesettüre girmekle hayırlı bir karar veriyoruz neden endişe ediyoruz ki? Hem dünyamız hem ahiretimiz için hayırlı bir karar bu.

Tesettür ile ilgili Ayetler

  • Tesettür gizlemek, örtmek setretmek anlamlarına gelmektedir. Kur’an-ı Kerim ‘de tesettür ayetlerini sıralayacak olursak; Ey peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış giysilerini üzerlerine bürünsünler. Bu, tanınıp rahatsız edilmemeleri için en uygun olanıdır. Allah ziyadesiyle bağışlamakta ve çok esirgemektedir. (Ahzab/59)
  • Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Dışarıda kalanlardan başka ziynetlerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, başka kadınlar, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz! (Nur/31)

Peki Kadının Tesettürü Nasıl Olmalıdır?

Bu sorumuzun cevabını öğrenmek için aşağıdaki butonlara tıklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.