Soru: Allah Beni Affeder Mi?

03.02.2024
88

Allah Beni Affeder Mi?

Hepimiz zaman zaman hatalara düşebiliriz. Hatalarımız sonucunda duyduğumuz pişmanlık sonucu şeytan vesvese ile bizi çıkmaza sürüklüyor. Affedilmeyeceğimiz düşüncesini bize aşılayıp depresyona girmemizi istiyor şeytan. Tam da bu noktada uyanık olmalıyız.

 Rabbimiz ayetlerinde bize ne diyor?

  • Ey günahta haddi aşanlar. Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları affeder. O gafururrahimdir, affı merhameti çoktur. (Zümer/53)

Rabbimiz ayetlerinde sık sık “tövbe edin affedeyim” derken bizlerde ki bu ümitsizlik neden? Hastalarımıza rağmen sonsuz rahmetiyle her yeri kuşatmış Allah var. Çaremiz Allah’a sığınmak tövbe etmek olmalıdır. Hatalarımız bizleri Allah’tan uzaklaştırmamalı. Hatta günah işlediğimizde Rabbimize daha çok sarılmalıyız ki hakiki huzuru elde edelim, tövbemizi yerine getirelim. Burada hassas olan nokta şudur ki elbette Rabbimizin rahmetinden ümitvar olacağız. Fakat şeytanın bizi Allah’ın rahmetiyle kandırmasına izin vermemeliyiz. Allah’ın rahmetine sığınacağız fakat bu bizim günahlara rahat rahat girmemizi sağlamayacak.

Aslında yaptığımız yanlışların veya affedilmeme düşüncesinin temelinde Allah’ı tanımamak yatıyor ne yazık ki. Bu nedenle Allah’ı tanıtan eserler okuyup ilim meclislerinde bulunmaya gayret göstermeliyiz.

Allah’ı tanıdıkça imanımız kuvvetlenecek bu sayede günahlara karşı daha dikkatli olacağız.

YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.