18.12.2023
139

Av nasıl olmalıdır? Avlanmak İslamda nasıl olmalıdır? Av ile ilgili Resulullah’ın söylediği hadisler şunlardır;

 • Abdullah İbnu Ömer (r.a) anlatıyor “Resûlullah (sav) buyurdular ki: “Bize iki hayvanın ölüsünün yenmesi helâl kılındı: “Balık ve çekirge.”  İbnu Mace Sünen (3218) – Hds 6946)
 • Hazreti Enes (r.a) anlatıyor: “Resûlullah ‘ın (sav)  zevceleri, çekirgeleri tabaklar üstünde birbirlerine hediye ederlerdi. İbnu Mace Sünen (3220) – Hds 6947)
 • Resulullah (sav) bizi gazveye gönderdi. Biz üç yüz kişilik bir gruptuk, komutanımız da Ebu Ubeyde İbnu’l-Cerrah Radıyallahu Anh idi. Kureyş’in kervanını takip ediyorduk. Azığımız da bir dağarcık içine konmuş hurmadan ibaretti. Başka bir şeyimiz yoklu. Ebu Ubeyde bundan bize [önce avuç avuç veriyordu, sonra] tane tane vermeye başladı. Kendisine: “Bununla nasıl idare ediyordunuz?” diye soruldu. Şu cevabı verdi: “Biz hurmayı adeta emiyorduk, bebeğin emmesi gibi. Sonra da üzerine su içiyorduk. Bu bize geceye kadar yetiyordu. Tükendiği zaman yokluk içinde kaldık, iki hafta sahilde ikamet ettik, şiddetli açlık geçirdik. Öyle ki ağaç yaprakları yedik. Ordumuza yaprak ordusu dendi. (Bu esnada) deniz bize anber (balinaya benzer bir balık, adabalığı) denen bir hayvan attı. Ebu Ubeyde (r.a) buna önce, “meytedir (yani leştir, yenmesi haramdır)” dedi. Sonra da: “Hayır, meyte değildir, bizler Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’ın elçileriyiz, Allah için buradayız, üstelik muzdar durumdayız” dedi. Ondan iki hafta boyu yedik. Yağından da süründük. Hatta vücudumuz kendine geldi, eski halini aldı. Ebu Ubeyde, hayvanın kaburgalarından bir kemik alıp yere dikti. Sonra en boylu şahsı ve en boylu deveyi aradı. Adam deveye bindirildi ve kaburganın altından geçti. Hayvanın göz çukurunun içine tam dört kişi oturdu. Gözünden nice külle yağ çıkardık. Etinden kendimize azık yaptık. Medine’ye gelince durumu Resulullah (sav)’e anlattık. “Bu, Allah’ın sizin için (denizden) çıkardığı bir rızıktır. Beraberinizde, etinden hala var mı?” buyurdu. Biz de bir miktar gönderdik. O, bundan yedi. Buhari, Sayd 12, Şirket 1, Cihad 124, Megazi 64, Müslim, Sayd 17, (1935), Muvatta, Sıfatu’n-Nebiyy 24, (2, 930), Ebu Davud, Et’ime 47, (3840), Tirmizi, Kıyamet 35, (2477), Nesai, Sayd 35, (7, 207, 209)
 • Resulullah (sav) buyurdular ki: “Denizin dışarı attığı veya yarısından çekildiği balığı yiyin. Denizin içinde ölmüş ve suyun üstüne çıkmış (tafi) balığı yemeyin.” Ebu Davud, Et’ime 36, (3815)
 • Ebu Sa’idi’l-Hudrî (r.a) anlatıyor: “Resûlullah hayvanlara müsle (işkence) yapmayı yasakladı.” İbnu Mace Sünen (3fi5) – Hds 6941)
 • Hazreti Câbir (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (sav) kertenkeleyi haram kılmadı. Lakin ondan tiksindi. O, bütün çobanların yiyeceğidir. Allah Teâla hazretleri ondan birçok kimseleri faydalandırır, yanımda olsaydı ben de yerdim.” İbnu Mace Sünen (3239) – Hds 6951)
 • Huzeyme İbnu Cez’ (r.a) anlatıyor: “Ey Allah’ın Resûlü dedim, ben, kara hayvanlarının hükmünü sormak üzere size geldim. Tilki hakkında ne buyurursunuz?” Aleyhissalâtu vesselâm: “Tilkiyi kim yiyor?” buyurdu. Ben bu sefer: “Kurt hakkında ne buyurursunuz?” dedim. “Kendisinde hayır bulunan bir kimse kurdu yer mi?” buyurdular.” İbnu Mace Sünen (3235) – Hds 6950)
 • Resulullah (sav) buyurdular ki: “Sürü veya av veya ziraat köpeği dışında bir köpek besleyen kimsenin ecrinden her gün bir kırat eksilir.” Buhari, Hars 3, Bed’ül-Halk 14, Müslim, Müsakat 58, (1579), Ebu Davud, Sayd 1, (2844), Tirmizi, Ahkam 4, (1490), Nesai, Sayd 14, (7,188,189)
 • Hazreti Câbir (r.a) anlatıyor: “Biz onların, yani mecusilerin köpek ve kuşlarının avladıklarını yemekten nehyolunduk.  İbnu Mace Sünen (3209) – Hds 6943)
 • Adiyy İbnu Hâtim (r.a) anlatıyor: “Ey Allah’ın Resûlü dedim, biz ok atan bir kavimiz, (bize ne tavsiye buyurursunuz?)” Şu cevabı verdi: “(Ava) ok atıp (onu) deldiğin zaman deldiğin (av)ı ye.”  İbnu Mace Sünen (3212) – Hds 6944)
 • Temîmu’d-Dârî (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (sav) buyurdular ki: “Ahir zamanda develerin hörgüçlerini koyunların kuyruklarını (hayvan canlı iken) kesen bir kavim olacak. Bilesiniz! Canlıdan her ne kesilirse, o (meyte hükmündedir) murdardır (haramdır).”  İbnu Mace Sünen (3217) – Hds 6945)
 • Hazreti Cabir (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (sav) buyurdular ki: “Denizin sahile attığı ve geri çekilmekle sahilde bıraktığı avı yiyiniz. Denizde ölüp de su yüzüne çıkan avı yemeyiniz.” İbnu Mace Sünen (3247) – Hds 6952)
 • Mikdam İbnu Ma’dikerb el-Kindî (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (sav) birçok şeyi haram kıldı, hatta vahşi eşekleri de zikretti.”  İbnu Mace Sünen (3193) – Hds 6942)
 • Hazreti Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: “Resûlullah (sav) göçeğen kuşu (surad), kurbağa, karınca ve hüdhüd kuşunu öldürmeyi yasakladı.” İbnu Mace Sünen (3223) – Hds 6948)
ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.