ÜMMÜ EBU HÜREYRE

ümmü ebu hureyre

  • Efendimizin duasıyla Müslüman olan hanım sahabi
  • Ebu Hüreyre radıyallahu anh’ın sevgili annesi

Hayatı

Asıl adı Ümeyye idi. Amir bin Abdi Zi’ş-Şera ile evlenmiş ve bu evlilikten sahabenin büyüklerinden ve en çok hadis rivayet edenlerden Hz. Ebu Hüreyre (r.a) dünyaya gelmiştir. Oğlu Ebu Hüreyre’ye izafeten kendisine Ümmü Ebu Hüreyre denmiştir. Ümeyye Binti Sufeyh bin Haris. Devs kabilesine mensuptur.

Ebu Hüreyre Müslüman olduktan sonra annesini Müslüman olması yönünde ikna edemiyordu. Onun İslam’la şereflenişi oğlu Ebu Hüreyre (r.a) gayretleriyle ve Peygamber Efendimizin duası bereketiyle gerçekleşmiştir. Ümmü Ebu Hüreyre, hicretin 7. yılında oğlu Ebu Hüreyre (r.a) ile birlikte Medine-i Münevvere ’ye geldi. Oğlu, Devs kabilesinin reisi Tufeyl ibni Amr (r.a.) vasıtasıyla İslam’la buluşmuştu. Müslüman olduktan sonra Sevgili Peygamberimizi görebilmek için can atan Ebu Hüreyre (r.a) kendi memleketinde duramaz oldu. Kısa zamanda toparlanıp müşrik annesini yanına alarak kabilesinden Müslüman olanlarla birlikte Medine’de bulunan Peygamber Efendimize kavuştu. Ebu Hüreyre (r.a) mescid kuşu olmuştu. Fahri Kâinat sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz’ den ayrılmak istemiyordu. Huzurda bulunmanın verdiği feyiz ile kalbini nurlandırmaya gayret ediyordu. Yeni gelen vahyi ve hadisleri öğrenmeye, ezberlemeye çalışıyordu.

Resul-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz ile birlikte olmak onun için en büyük mutluluktu. Fakat onun kalbini ve zihnini devamlı meşgul eden bir derdi vardı. O da anneciğinin en kısa zamanda küfür karanlığından kurtularak Müslüman olmasıydı. Bu dert, bir evlât olarak Ebû Hüreyre (r.a)’ın huzurunu kaçırıyor ve içini kemiriyordu.

Siyer kayıtlarından anlaşıldığına göre tek çocuğu Ebû Hüreyre’dir. Vefat tarihi hakkında da bir malumat yok.

Ümmü Ebu Hüreyre Nasıl Müslüman Oldu?

Hz. Ebu Hüreyre, Sevgili anneciği Ümmü Ebu Hüreyre’nin nasıl Müslüman olduğunu kendisi şöyle anlatıyor:

Annem müşrik bir kadındı. Birkaç defa onu İslam’a davet ettim. Fırsat buldukça ona İslam’ın güzelliklerini anlattım. Müslüman olmasını teklif ettim. Bir türlü olumlu cevap alamadım. Çaresiz kaldım. Fakat ümidimi yitirmedim. Devamlı surette anneciğimin gönlünün yumuşaması ve İslam’a açılması için gıyabında dua ediyordum. Hizmetinde kusur etmemeye çalışıyordum. Buna rağmen bir türlü anneme kelime-i şehadeti söyletme konusunda muvaffak olamıyordum. Bu duruma çok üzülüyordum. Bir gün yine annemin gönlünü alarak nazikçe İslam’a davet ettim. O ise kabul etmediği gibi Sevgili Peygamberimiz hakkında hoş olmayan sözler sarfetti. Gönlüm incindi. Çaresiz kaldım ve doğruca Resul-i Ekrem Efendimizin huzuruna gittim. Ağlayarak derdimi şöyle anlattım:

  • Ebu Hüreyre:Ya Resulullah! Ben annemi İslam’a davet ediyorum. O ise benden yüz çeviriyor. Bir türlü kabul etmiyor. Bugün yine davet ettim. Müslüman olmasını söyledim. Bana hoş olmayan sözlerle karşılık verdi. Üstelik senin hakkında kötü sözler söyledi. Buna dayanamadım ve ağlayarak huzurunuza geldim. Annemin hidayete ermesi için Allah’a dua et!” diye yalvardım.

Ebu Hüreyre (r.a)’ın samimiyetini, gayretini ve ıstırabını anlayan Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua etti:

  • Peygamberimiz:Allah’ım! Ebu Hüreyre’nin annesini hidayete erdir” diye buyurdu.

Ebû Hüreyre (r.a) bundan sonraki süreci şöyle anlatıyor:

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin bu müjdesini alır almaz hemen sevinçle yanından ayrıldım. Süratle evin yolunu tuttum. Evin kapısından girdiğimde annem ayak sesimi duydu ve bana şöyle seslendi:

  • Ümmü Ebu Hüreyre:Yerinde kal ey Ebu Hüreyre! Bekle!” dedi.

İçeriden su sesleri geliyordu. Biraz sonra elbisesini ve örtüsünü acele ile giyerek kapıya geldi. Kapıyı açar açmaz bana gülümseyerek kelime-i şehadeti söyledi.

Eve girmeden sevinç gözyaşları içerisinde derhal geri döndüm ve Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin huzuruna vardım. Yine ağlayarak:

  • Ebu Hüreyre: “Ya Resulallah! Müjde !.. Allah senin duanı kabul etti ve annem Müslüman oldu” dedim.

YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.