Soru: Tembellikten Nasıl Kurtulabilirim?

11.06.2024
36

Tembellikten Nasıl Kurtulabilirim?

Tembellik birçok kişide görülen bir durum maalesef. Hatta asrın hastalığı diyebiliriz aslında. Tembellik dediğimiz durum aslında hayatın ve zamanın önemini kavramamaktan veya bu önemi unutmaktan kaynaklanmaktadır.

Tembellik yokluktur, hiçbir şey yapmama halidir. Hayat ise hareketlilik canlılık ister. Bizler tembellik eşinde üşengeç davranınca sanki hayat yokmuş gibi davranıyoruz ve hayatın gerekliliğini yerine getirmemiş oluyoruz. Tembellikten kurtulmadan önce insanın kendini tanıması gerekiyor.

Bizler gaye uğruna yaşadığımızı bilmeli, Allah’ın yarattığı hiçbir şeyi başıboş bırakmadığının farkına varmalı ve bize verilen vazife ne ise onu yerine getirmeliyiz. Beş vakit namazlarımızı düzenli kılmalı ve namazlarımızı hayatımızın merkezine alarak günlerimizi ona göre planlayabiliriz. Namaz kılmayı bilmiyorum diyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak namaz kılınışını öğrenebilirsiniz.

Bunlarla beraber farklı uğraşlar elde edebiliriz. Mesela;

  • Yeni uğraşlar edinebiliriz. (Bitkilerle uğraşabilirsiniz, örgü örebilirsiniz..)
  • Kendimizi geliştirmek için okumalar yapabiliriz.
  • Hayatımızda her daim bir amacımız olsun. O amaç doğrultusunda hedeflerimizi belirleyebilir yol haritamızı ona göre çizebiliriz.
YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.