Soru: Evlilik Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

15.08.2023
761

EVLİK GÖRÜŞMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Evlilik görüşmesi nasıl olmalıdır? evlilik görüşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? bu konuyu şöyle sıralayabiliriz;

  1. Evlenecek olan kişiler eşlerini sadece güzellik, zenginlik gibi geçici sebeplerden dolayı seçmemelidir.
  2. Evlilikte öncelikle dikkat edilmesi gereken mevzu iman ve ahlak mevzusudur. Nitekim Efendimiz (sav) şöyle buyurur: “Kadın, dört şeyi, yani malı, güzelliği, soyu-sopu ve dindeki kemâli için nikâhlanır. Siz dindar olanını tercih ediniz ki elleriniz hayır görsün!..” (Buhârî, Nikâh, VI, 123; Müslim, Radâ, 53).
  3. Evlilik görüşmesinde sorulacak en önemli konulardan biri de namaz meselesidir. Adayların beş vakit namazını kılması çok önemlidir.
  4. Dış görünüş önemlidir. Keyfimize ve zevkimize uygun olanı seçmek en doğal hakkımızdır. İlk bakışta bizi etkilemesi önemlidir. Adaylar birbirinden etkilenmişse görüşme istihare ile devam etmelidir. İstihareyi kişinin kendisinin yapması sünnete uygun olandır. İstihare de rüya şartı yoktur. İki rekât namaz kılınıp Allah’tan hayır ve kalbin ısınması talep edilir. İki üç günlük süreçte ısınma olumlu ise istihare hayırlı, aksi ise istihare olumsuz demektir.
  5. Ancak etkilenme yoksa adaylar arasında tereddütler varsa bu işi sonlandırmak en doğru karar olacaktır.
  6. Adayların ciddi hastalıkları varsa mutlaka anlatmalı eğer hastalık adaylar için engel teşkil etmiyorsa görüşmeye devam edilmelidir.
  7. Evlilik görüşmesi baş başa yapılmamalı üçüncü bir kişi mutlaka olmalıdır.
  8. İdeal olan düğün süreci üç veya beş ayı geçmemelidir.
  9. Nikah konusunda geç kalınmamalı haset, fitne.. gibi kötülüklerden sakınmalıyız. Efendimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: “Hayırlı işleri görmekte acele ediniz.” (Müslim, Îman, 186).
  10. Hayatımızın her alanında olduğu gibi evlilik öncesinde de duaya sımsıkı sarılmalıyız. Nitekim Rabbimiz Ayet-i Kerime de şöyle buyurmaktadır: Onlar, “Ey rabbimiz!” derler, “Bize mutluluk getirecek eşler ve çocuklar bahşet; bizi günahtan sakınanlara öncü yap!” (Furkan/74).
YAZAR BİLGİSİ
İslami hakikatleri Allah rızası için insanlara ulaştırmaya çalışan bir kul.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.